.

ناخن بلند

کلاس دوم سوم دبستان بودم ، یادمه یه روز تو اتوبوس یه خانومو دیدم که ناخن هاش خیلی بلند بود اون موقع پیش خودم فکر کردم که طرف عجب آدم باکلاسیه ! راستش مامان من اهل اینجور سوسول بازی ها نبود و نیست ،ولی اون موقع واقعا باید سوسول می بودی که یه همچین ناخن های بلندی رو می داشتی ، تعداد این جور خانوما زیاد نبود ، یه عده ی معدودی بودن که مانتوهای گشاد با دکمه های بزرگ و اپلای حسابی گنده با کفشاییی با پاشنه های تیز و بلند و شدیدا صدادار می پوشیدن ،عینک آفتابیای گربه نره ای ، موهای فکلی والبته ناخن های بلند! خلاصه بلند گذاشتن ناخن واسه من در حد یه آرزوی دور و دراز بود که حداقل به اون زودیا نمی تونستم بهش برسم راستش فکر می کردم که باید خیلی بزرگ بشم و حتی فکر میکردم که این بلند شدن ناخن یه فرایند طبیعی نیست یعنی مثلا اون خانومه حتما قرصی،دوایی باید خورده باشه یا یه چیزی مثه کود ریخته باشه پای ناخن هاش! بنابراین بهتر بود تا وقتی که به اندازه اون خانومه بزرگ بشم یه فکر دیگه می کردم این بود که گاهی با گلبرگ گلا واسه خودم ناخن مصنوعی می ساختم و تو خیالم با حس باکلاسیم کلی حال می کردم !

بعدتر ها یه معلم سرود هم توی مدرسه داشتیم که اونم ناخن های بلندی داشت البته اون چادری بود و سخت مرتب و منظم خیلی به خودش می رسید ، همچین اتو کشیده و واکس خورده ، یه جورایی جوون بود و جویای نام ! فامیلش دامن افشان بود که خیلی به طرز چادر گرفتنش می خورد ،  موقع راه رفتن دو طرف چادرش رو طوری تو هوا می گرفت که پشت چادر حسابی پف می کرد و افشان می شد ! دور شدم ، از اصل قضیه ، ناخن های خانم دامن افشان هم جز آرزو هام بود

بزرگ تر که شدم و رفتم دبیرستان دیگه خیلی به این آرزو فکر نمی کردم و زیاد برام مهم نبود شاید چون برام کاملا دست یافتنی و ملموس بود اما یادمه که اون موقع هم جو ناخنای بلند توی کل مدرسه داغ بود، خیلی از بچه ها که توی ایام سال تحصیلی به خاطر نمره انضباط جرئت بلند گذاشتن ناخن رو نداشتن ،سعی می کردن واسه عیدم که شده حتما این امر واجب رو بجا بیارن اما خوب از اون جایی که همیشه یه جای کار باید بلنگه یه ناظم داشتیم به اسم خانم گردشی،اصل میذاشت همون روز آخر که فرداش مدرسه واسه خاطر عید تعطیل می شد سر صف صبگاه ناخن ها رو می دید و مال هرکی بلند بود یه قیچی می داد دستش و تا تمامشو تا ته کوتاه نمی کرد نمی ذاشت بره سر کلاس ! آه از نهاد بچه ها بلندمی شد ، حالا که به اون روزا فکرمی کنم می گم آخه چرا بعضی از آدما تا این حد پست و حقیرن ، بگذرم...خلاصه خانوم گردشی یه عیدی حسابی به بچه ها می داد و سقف کلاس ناخن های بلند شب عید بچه هارو ،رو سرشون خراب می کرد،من اون وقتا مثه همین الان ذوق همچین کارایی رو نداشتم شایدم زیادی ترسو بودم این بود که ناخن هام کوتاه بودن و ضدحال گردشی رو نمی خوردم .

این اواخرم که رفتم دانشگاه  اکثر دخترا ناخنهای بلند داشتن و علاوه بر اون یه عده ای هم در گیر آداب دیگه ی ناخن داری مثه پدیکور ومادیکور و فرنچ و ... چیزای دیگه بودن البته توی دانشگاه منم از قافله عقب نموندم همچنان که الانم عقب نیستم اما خوب زیاد به خودم سخت نمی گیرم ، اینه که هروقت دلم خواست بلند می ذارم و اگرم نخواستم همرو تا ته کچل می کنم و فارغ....اما خوب همه که مثل من بی ذوق نیستن،یکی رو می شناسم که می گفت همیشه مواظب ناخن های بلندش می بوده که نشکنن و اگه یکیش می شکست بقیشو هم کوتاه می کرد تا همه با هم یه دست بلند بشن!

خلاصه از این حکایتاو قصه ها در مورد بلندی ناخن های خانوما زیاده و فکر نمی کنم که فقط مخصوص ایرونی ها باشه البته من کمتر دیدم که توریستای اروپایی از این کارا بکنن و یه دفعه هم یکیشون می گفت که توی کشورایی مثل چین و ژاپن (کلا شرقی ها)چون از قدیم زنای روستایی زیاد کار میکردن (مثلا کشاورزی) تحت اون شرایط ناخن های کوتاهی داشتن و زنای شهرنشین هم برای اینکه روستایی تلقی نشن ناخن هاشون رو بلند می ذاشتن که نشون بدن که کاملا متمدن و شهرنشینن و دست به سیاه و سفید نمی زنن. 

 اما از کنار همه ی این ادا واصول که رد شم واقعا ناخنای بلند دست و پاگیرن یعنی مرتب احتیاج به رسیدگی دارن و این باعث می شه که قدرت مانور دست ها کم بشه ! مثلا نمیشه سالاد درست کرد چون ناخنهات گوجه ای می شن ، ورز دادن خمیر کیک و شیرینی هم که اصلا، گردگیری و جارو هم کم ،چون ممکن ناخن به جایی بخوره و لب پر بشه! تازه توی حمامم باید مواظب باشی که موهات ناخنات رو از وسط نصف نکنن... تازه از اینا هم که بگذری می رسی به آداب نگهداریش که باید مرتب سوهان بکشی و نذاری مثل بیل بشن ، بعضی ها هم که خیلی بیکار هستن واسه محکم شدنه ناخن هاشون باید اونا رو تو زرده تخم مرغ و آبلیمو و هزار قلم چیزای دیگه بخوابونن بلکه افاقه کنه و ناخن محکم و درخشان بشه ، تازه کلی هم ابزار و مواد وسایل واسه خوشگل تر کردنشون وجود داره و کلی هم میشه واسشون پول آرایشگاه داد... خلاصه اینکه واسه درگیر شدن الکی راه زیاده و هر کی افتاد توی مد و باکلاس بازی رسیدگی به ناخن ها شاید ناخن کوچیکه ی این  مسائل باشه !

پ.ن : این متن مختص خانم هاست ! 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 14:17  توسط مریم  |